V posledních letech se koncept digitálního dvojčete města stává nosným tématem v mnoha odvětvích. Digitální texturovaný 3D model vystavěného prostředí města a staveb poskytuje kvalitní vizuální základ pro propojení s dalšími údaji - např. o obyvatelstvu, dopravě, mikroklimatu, energiích nebo data ze senzorů. Základem pro digitální dvojče města tak je 3D mapování. Jeho výstup nabízí nejen nový pohled na prostorová data, ale i revoluční způsoby, jak tato data využít v urbanismu, plánování, monitoringu či komunikaci s občany.
Právě jsme nasadili na Google play nově vyvinutou mobilní aplikaci. Hlášení závad je zdarma k dispozici občanům v mobilu, nebo i z webu. Nabídněte občanům aplikaci hlášení, která jen odesláním fotky a komentáře z mobilu upozorní správce. Vše jednoduše administrujete v mapové aplikaci, kde zobrazujete i stav závad občanům.
BIM (Building information modeling). Informační model budov je moderní přístup k návrhu staveb ve 3D, k samotné stavbě a následné technické správě. BIM se stává klíčovým inovačním prvkem moderního stavebnictví, který zvyšuje efektivitu, snižuje náklady a zlepšuje kvalitu výstavby.
Stalo se vám v poslední době, že vidíte na silnici, nebo v její blízkosti bílé čtverečky, nebo větší bílou plachtu? Nelekejte se, nejde o označení potenciálních vojenských cílů z konfliktu na Ukrajině! To jste narazili na přesné geodetické značky využívané pro fotogrammetrické snímkování a výrobu přesných map.
Široká veřejnost dostává jedinečný nástroj na prohlížení historie lokalit České republiky z leteckých snímků. ChytreMapy.cz rozšiřují počet mapových vrstev. Nyní umožňují na jednom místě prohlížet celkem 8 sad ortofotomap celé ČR od roku 2002, plus historické ortofoto z r. 1953. V pravidelném snímkování celé ČR TopGis pokračuje, takže nyní je v produkci ortofotomapa 2022-2024.
Veřejnost má již nyní možnost prohlédnout si na webu Chytré mapy.cz nejnovější letecké snímky 2022 západní části České republiky. Ortofotomapa byla pořízena a zpracována společností TopGis v rámci 4 kola snímkování celé ČR za posledních 10 let. V nejaktuálnější ortofotomapě ČR jsou zřetelně viditelné změny v přírodě i v lidské zástavbě. Nyní již letadla TopGis zahajují snímkování středu našeho území.
V Česku vzniká ambiciózní projekt digitální technické mapy (DTM) celé republiky. Za cíl má zmapovat dopravní a technickou infrastrukturu včetně polohopisu budov přilehlých ke komunikacím. Do tzv. informačního systému Digitální mapy veřejné správy budou od r.2023 povinně aktualizovat data správci sítí i obce a města.
Aktualizováno 1.2.2024 - pomůžeme obcím splnit registraci a zákonné povinnosti DTM!
K 30.6.2022 dochází k ukončení provozu starých mapových portálů Cleerio a Geosense. Prostudujte důležité informace pro uživatele těchto aplikací a kontaktujte nás pro lepší řešení chytrých map GisOnline.cz.
V Česku přibývá měst, které si uvědomují nutnost reakce na změnu klimatu. Často si tak nechávají zpracovat takzvanou adaptační strategii města. Cílem této strategie je poukázat na nejzranitelnější místa a navrhnout řešení, která zmírňují škody.
Podařilo se nám úspěšně ukončit snímkování České republiky 2019 - 2021 a vyrobit třetí ortofotomapu celé ČR. Na webu ChytreMapy.cz je nyní k využití nejčerstvější ortofoto se snímky východní třetiny ČR.
Mapové aplikace s přímým vstupem do katastru nemovitostí a pasporty veřejného osvětlení či inženýrských sítí má v Česku velké množství měst a obcí. Jedním ze spokojených uživatelů je celý Mikroregion Šternbersko, kde ze společné mapové aplikace těží třeba při územním plánování.
Jako pasportizace se obvykle označuje zaevidování hmotného majetku do databáze. Výstupem pasportizace je příslušný pasport. Oproti jednoduché inventarizaci ale nabízí mnohem víc informací – například o rozsahu majetku, jeho umístění nebo technickém stavu.
Komíny elektrárny, nádrže v areálu úpravny vody nebo rybníky. To jsou jen některé z míst a objektů, které na zimní termální mapě doslova září. Důvodem je jimi vyzařované teplo. Podívejte se jak září střechy či fasády domů?
Města a obce, ale i velké firmy, stále častěji řeší možnosti získávání elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Nejčastějším řešením přitom bývá umístění fotovoltaiky na střechu. Věděli jste že výkon FVE v konkrétní lokalitě lze přesně spočítat?
Příprava změn územního plánu a jejich projednání s občany je pro obce a města velmi náročným procesem. Musí se při něm často vypořádat s řadou připomínek i námi
Hledáte návod GisOnline.cz? S webovou mapovou aplikací získáte nejlepších mapové podklady ČR, či publikaci pasportů majetku. GisOnline.cz ale také disponuje pok
Představíme vám komplexní pasport areálu nemocnice pomocí vysokofrekvenčního mobilního skeneru v kombinaci s metodami fotogrametrie a zpracováním geografických dat. Výstupem je pasport v mapové aplikaci a 3D model objektu pro programy BIM.
Důkladně provedený pasport majetku obce nad moderní on-line mapovou aplikací obcím může nejen ušetřit čas a prostředky, ale i pomoci získat dotační peníze. Od nás získáte různé druhy pasportů, včetně mapové aplikace která vám ukáže další souvislosti.
Víme, že uživatelům našich map a vytvořených pasportů nad nimi nestačí jen tisk dat z passportů, ale že s daty často potřebují pracovat i mimo GisOnline.cz. Zprovoznili jsme proto novou funkci, která umožňuje exportovat technické (popisné) údaje do souboru microsoft excel *.xlsx, tabulek Google, či jiných databází.
S těmito daty mohou naši uživatelé dále pracovat, dle svých požadavků v různých tabulkových procesorech, či formou importu v dalších systémech evidence majetku. Export do tabulek je základní možností, kterou jsme GisOnline.cz posunuli zase o krok dál. Máte-li zájem o obousměrné propojení s vašimi jinými systémy, neváhejte nás kontaktovat.
Až doposud bylo nutné si soubory typu *.pdf vždy nejprve stáhnout na disk uživatele a pak s nimi mohli naši klienti dále pracovat. S novou aktualizací toto odpadá a soubory typu *.pdf (stejně jako již dříve rasterová data *.jpg, *.png) můžete listovat online.