Pasportizace je prověření, zmapování a zaevidování majetku. Vzniklý pasport pak je základním podkladem jak pro dokumentaci majetku, tak pro plánování oprav, modernizaci objektů nebo například pro žádost o dotace.
Existuje několik typů pasportizace, které se liší podle svého zaměření. Můžete tedy řešit mimo jiné:
Výsledkem procesu je pasport. I u něj rozlišujeme několik druhů. Od nejobecnějšího po nejpodrobnější to jsou například:
Co je pasportizace a jaké jsou její základní varianty už víte. Jak přesně si ale pasportizaci a výsledné výstupy představit?
Existují již nějaká data o vašem majetku? Pokud ano, požádáme vás o předání seznamů, potažmo o zpřesnění zadání co a s jakou přesností se bude pasportizovat?
Vašemu zadání bude odpovídat volba technologií použitých při pasportizaci. Dodavatelé zjednodušených pasportů často měří běžnými délkovými měřidly (metr nebo pásmo). Větší přesnosti (většinou v centimetrech) lze dosáhnout laserovými zaměřovači. Velmi vysoké přesnosti lze při sběru dat pro pasporty dosáhnout při zaměřování přesnými GPS, nivelačními přístroji, či totálními stanicemi.
Nejnovější technologie, které máme k dispozici umožňují pořízení dat při pasportizaci budovy či stavby extrémně rychle a s vysokou přesností. Pro takové případy využíváme mobilní LIDAR, z jehož dat lze výkonnou výpočetní technikou vytvořit 3D model budovy. Digitalizace do půdorysů, či pohledů probíhá následně částečně automaticky. V případě požadavku zákazníka lze pak pokračovat v detailním zpracování až k BIM modelu nemovitosti.
Ukázka budovy Krajského úřadu JMK před pasportizací, výstup z LIDAR, konečný výstup pasportizace.
Dostatečně přesné podklady pro pasportizaci nemovitého majetku většinou poskytují letecké ortofotosnímky. Naše společnost každoročně pořizuje letecká data pro plošné mapy České republiky. Letecké měřičské snímky o rozlišení 12 cm/pixel jsou ideálním východiskem pro plošnou pasportizaci v obcích, městech, či na investorem vybraných územích.
Plošné pasportizace s přesností v centimetrech pak jsme schopni vyrábět za dobrou cenu jen z našich mapových podkladů. U požadavků na detailní přesnost obvykle využíváme snímkování dronem s fotogrammetrickým zpracováním výstupů (například pasport hřbitova s přesností 1 cm/pixel).
Součástí většiny pasportů exteriéru jsou snímky pasportizovaných objektů (stavby, komunikace, lampy, mobiliář, či hroby). Místo ručního snímkování s nepřesnou GPS pozicí můžeme využít naši technologii mobilního mapování. Systém podle rozsahu a typu pasportizované lokality provozujeme na automobilu, lodi, či vozíku.
Výstupem jsou sešitá panoramata (streetview) - 360° snímky lokality. Naše technologie snímá lokalitu soustavou 13ti kamer a záběr provádí každých 5 metrů. Profesionální GPS a systém měření pohybu poskytuje každé fotografii data o místě a orientaci snímku. V Gisonline.cz tedy následně umožňuje přesné měření pozice a orientace objekty, stejně jako měření ploch, vzdáleností, či náklonů. Pasportizace ze snímků mobilního mapování v GisOnline.cz je tak jednoduchá, že ji nemusí provádět profesionál, ale jen zaškolený operátor.
Systém panoramatického mobilního mapování používaný pro rychlé snímání údajů při pasportizaci.
Našim pomocníkem při zpracování pasportů je mapová aplikace Gisonline.cz. Její přímou součástí je tabulková část, do které lze pořizovat libovolně definovaná data objektů. Zákazník následně může data měnit, doplňovat, či vytvářet z nich analýzy.
Sběr dat pro pasportizaci tak můžeme po krátkém terénním šetření již provádět od počítače. Zakreslujeme přesnou pozici objektů, přikládáme fotografie, popisujeme detaily objektů do tabulek. Oporou v tom nám je profesionální databáze Postgree, která umí zpracovat prakticky neomezené objemy dat. Toto zpracování nijak nenavyšuje cenu pasportizace, když GisOnline.cz vyvíjíme vlastními silami a za využití opensource technologií.
Někdejší standard papírového pasportu jsme povýšili na dodání pasportu ve webové mapové aplikaci. Zákazník si může výsledné pasporty nejen prohlížet, ale může si k nim rovnou tvořit poznámky, či nad nimi svůj majetek evidovat a udržovat.
Základem je databáze, která obsahuje veškeré potřebné informace, které při takovéto technické evidenci majetku získáte. Pro obce a soukromé investory je ale často neméně důležité i zobrazení získaných informací v mapě.
Takovou možnost nabízíme v mapové aplikaci GisOnline.cz. Využíváme totiž Geografický informační systém (GIS ), díky kterému můžete jednotlivé objekty lokalizovat.
Kdykoliv si tak online zobrazíte veškerá potřebná data, a to přímo na mapě. Díky rozlišení panoramatických snímků až 100 megapixelů si přitom můžete vše detailně přiblížit.
Na mapě tak vidíte například informace o:
Zároveň vidíte prostorové vztahy mezi jednotlivými objekty, a tedy i vliv, jaký budou mít případné zásahy. A protože je vše online, máte k informacím v GisOnline.cz přístup kdykoliv a odkudkoliv.
Mapovou aplikaci GisOnline.cz používají tisíce zákazníků, takže její provoz je stabilní a vývoj v souladu s požadavky trhu je zajištění. Provoz mapové aplikace z datového centra TopGis v Brně umožňuje klientům využívání systému s nižšími náklady než kdyby výstupy pasportizace využívali na vlastním HW a SW.
Zbývá jen dodat, že součástí některých typů pasportizací je technická zpráva, obsahující detaily. Pro konzervativní klienty jsme samozřejmě připraveni k předání tištěného výstupu samotné pasportizace.
Základní výhoda pasportizace staveb, budov, zeleně a dalších objektů je zejména v získání důležitých dat, která si můžete prostorově ukotvit.
Tyto podklady vám poté pomohou například s:
Díky pasportizaci majetku totiž přesně víte, v jakém stavu jsou jednotlivé objekty. Přesně tak posoudíte jejich stav, najdete příčiny závad a můžete je řešit. Zároveň včas odhalíte hrozící problémy (například u pasportizace kanalizace či zeleně) a můžete tak předejít poruchám, nehodám či haváriím.
Pasportizace staveb a dalších objektů je tedy zároveň prvním krokem ke snížení nákladů na provoz a údržbu.
Jak už jsme zmínili, velkou výhodou je zjednodušení evidence majetku. Nejen, že díky pasportizaci získáte veškeré potřebné informace, ale zároveň je máte stále po ruce. Databáze i zobrazení nad mapou jsou totiž dostupné online. Kdykoliv potřebujete.
Zároveň tak máte vždy připravené i podklady, které potřebujete pro vyřízení řady dotací. Například na obnovu komunikací či veřejného osvětlení. A pasport můžete využít také při žádosti o dotace z programu Zelená úsporám.
Obce a města často využívají i možnost sdílet s veřejností informace o konkrétních objektech. Systém Gisonline.cz umožňuje přes mobilní aplikaci upozornit například na nefunkční osvětlení nebo poškozený mobiliář obce.
Díky tomu můžete daný problém řešit co nejdřív. A udělat potřebné kroky nejen k opravě, ale i k tomu, abyste zabránili větším škodám nebo našli případného viníka škod.
Určit cenu pasportizace bez znalosti konkrétních podmínek bohužel nejde. Její výše totiž závisí například na tom:
Aplikace GisOnline.cz přitom využívá unikátní technologie umožňující hromadný sběr dat na velkých územích. Provozovatelem této služby je totiž firma TopGis, která připravuje letecké a panoramatické mapy pro stovky zákazníků v celé ČR.
TopGis také pravidelně snímkuje území celé České republiky. Můžeme tedy využít data z předešlých snímkování a cenu pasportu snížit o část nákladů na pořízení dat.
Pokud chcete vědět, kolik by stála pasportizace vašich objektů, kontaktujte nás. Společně probereme vaše požadavky, možnosti a najdeme vhodné řešení.