Mapové aplikace kombinující kvalitní letecké snímky s dalšími prvky, jako je přímý přístup do katastru nemovitostí nebo pasporty veřejného osvětlení, hřbitovů, inženýrských sítí či místních komunikací, se u tuzemských měst a obcí stávají prakticky standardem. Místním samosprávám usnadňují běžnou administraci i časově náročné činnosti typu pravidelné inventarizace majetku či žádostí o dotace. Pro občany je zase výhodou možnost náhledu do agendy obce, či do katastru nemovitostí, což je díky spojení s leteckými snímky jednodušší.
Tyto aplikace nacházejí reálné využití nejen u samostatných měst a obcí, ale také větších územních celků. Právě touto cestou se vydal Mikroregion Šternbersko, který si nechal mapovou aplikaci zpracovat pro všechny členské obce svazku. Devětadvacet obcí tak má nyní k dispozici stejnou platformu. Pro práci s ní obce potřebují pouze průměrné počítačové vybavení a obyčejné připojení k internetu. Všechna data jsou uložena v cloudu poskytovatele TopGis a uživatelé je mají k dispozici "na lusknutí prstu".
Velkou výhodou využití aplikace je vedle nižší pořizovací ceny rovněž možnost poskytovat jednotlivým obcím kvalitnější podporu. K financování pořízení mapové aplikace lze využít i zdroje z Evropské unie.
Aplikace nabízí také vysokou dávku konfigurovatelnosti. Jednotlivé obce si ji tak mohou přizpůsobit na míru a kromě určitých společných vrstev si zvolit různé funkcionality. Nastavit lze též množství dat, jež jsou v rámci mikroregionu sdílená. Každý uživatel má poté předem nastavený přístup jen k datům, která potřebuje ke své práci. Například ORP, jíž je město Šternberk, může nahlížet a pracovat s vrstvami, jako jsou územní plány jednotlivých obcí, pasporty a katastry.
Nahlížení do katastru nemovitostí přímo z interaktivní webové mapy.
Používání aplikace celým mikroregionem šetří také čas. Velkou část administrativních a obchodních záležitostí řeší místo jednotlivých obcí přímo zástupce mikroregionu. Mikroregion Šternbersko je také jedním z prvních územních celků využívajících GisOnline.cz, který poskytuje možnosti takzvané externí administrace uživatelů a vrstev mapy. To v praxi znamená, že na velkou část úkonů spojených například s nastavováním přístupových práv jednotlivých uživatelů na obcích, k datovým vrstvám a jejich zobrazování nepotřebuje správce z mikroregionu Šternberk součinnost dodavatele. Tím šetří čas i peníze.
V jednom mapovém projektu se na Šternbersku sešly dostupné pasporty celého mikroregionu. Pro plánování oprav či investic pak dává globální pohled mnohem lepší smysl, než lokální pasportní data samostatných obcí. V jedné mapě jsou k dispozici pasporty veřejného osvětlení, včetně detailních komponent - jako stožáry, kabely, rozvaděče. Dále pasport komunikací a desítek jejich prvků - povrchy, značky, mosty, vpusti. Podobným způsobem lze na pár kliknutí shlédnout pasporty zeleně. Důležitým podkladem vždy je základní či vrstevnicová mapa a samozřejmě ortofotomapa v dobrém rozlišení.
Webová aplikace GisOnline je jednoduchá na používání a intuitivní, díky čemuž není potřeba složitých školení. A jelikož funguje v cloudovém provozu, odpadá i nutnost zdlouhavých instalací. Mapy mají optimalizované načítání a jejich zobrazování je i díky umístění datového centra TopGis na páteřní optické síti extrémně rychlé.
Výchozí mapová aplikace je naplněna sadou přehledných a užitečných mapových vrstev ČR. Obsahuje mimo jiné ortofotomapu, základní a vrstevnicovou mapu ČR, katastrální mapu ČUZK, či vizualizací RUIAN nebo věcných břemen. Vzorovým příkladem hlavních mapových vrstev v GisOnline je projekt Chytré mapy od TopGis.
Do chytré mapové aplikace GisOnline lze připojit libovolný počet mapových vrstev z nichž nejčastěji využívané jsou inženýrské sítě, pasporty a mnoho dalšího.