Máte historické letecké snímky či ortofotomapy?

Domů Novinky Máte historické letecké snímky či ortofotomapy?

Mají obyvatelé vašeho města, či obce k dispozici historické ortofoto – mapu z barevných nebo černobílých leteckých snímků? Klienti TopGis v celé ČR tuto vymoženost mají, nebo ji mohou získat využitím geoportálu obce v mapové aplikaci GisOnline.cz.

Historické ortofoto snadno a rychle?

Letecké snímky a digitální mapy považujeme za standard v posledních  zhruba 15ti letech. Ale i před velkým nástupem digitalizace a velkoformátových leteckých kamer probíhala snímkování České republiky analogovou technikou. Snímky z letecké kamery byly pořizovány od roku 1936 většinou pro vojenské účely. Jejich negativy dodnes leží v archivech a profesionální mapová firma umí snímky získat. Poté  digitalizovat, zpřesnit jejich polohu a orientaci a vyrobit historickou ortofotomapu. Zpracování takových map není snadné ani rychlé. Běžná tak je dodací lhůta i 6 měsíců od objednání. Ale výsledná ortofotomapa pak stojí za to a slouží obci navždy.

Ortofoto od profesionála přes WMS

TopGis rovněž umí i historické ortofotomapy publikovat pomocí služby WMS (web map service). WMS umožňuje kombinovat mapy z více zdrojů do jedné GIS aplikace. Takže historické letecké snímky se rázem objeví ve vaší obecní mapové aplikaci a jejich načítání je stejně rychlé jako aktuální mapy. Profesionálně zpracovaná historická mapa pak je jen jednou z mnoha vrstev vedle aktuální ortofotomapy, základní mapy, aktuálního územního plánu, katastru či technických sítí, či povodňové mapy. Veškerá starost o data je potom na straně poskytovatele, který provozuje službu z datového centra umístěného na páteřní síti internetu. Město, městys, či obec potřebuje jen GIS aplikaci. I zde ale vystačí webová mapová aplikace provozovaná z cloudu.

Historická ortofotomapa se stala jednou z vrstev mapového portálu GisOnline.cz mezi desítkami jiných obcí například v Tasovicích na Znojemsku.

Historická ortofotomapa obce Tasovice, okres Znojmo – rok 1953

Aktuální ortofotomapa Tasovice, okr. Znojmo – rok 2018

V Tasovicích vzniklo hřiště a průmyslová hala (viz pole vlevo nahoře), nebo třeba hlavní křižovatka v obci časem přerostla v náměstíčko (viz. silnice zprava doleva)

Z historických ortofotomap se pak stane cenný materiál nejen pro vzpomínky občanů, ale třeba pro investice do nemovitostí. Na stejném místě v mapě uvidíte situaci v konkrétní lokalitě v minulosti a můžete tak snadno identifikovat různé skládky, navážky, zásypy, zrušené objekty, či zaniklé komunikace. Podle postupného vývoje v letech lze také snadno odhadnout potenciální směr rozšiřování obce.

Ortofotomapy z archivních leteckých snímků nemají tak vysoké rozlišení jak jsme zvyklí u výstupů z dnešních technologií. Nicméně průmyslové objekty, rodinné domy i zahrady bezpečně rozeznáte. V mapovém portálu GisOnline.cz  nechybí vyhledání adresy, takže to vaše místo nemusíte hledat naslepo. Ideální je, když místo hledáte v aktuálních mapách a pak již jen přepnete v levém sloupci vrstvu na některou z historických.

Pravidelné detailní letecké snímkování pomáhá řízení města

Ortofotomapa z leteckých měřičských snímků je dnes důležitým doplňkovým zdrojem o skutečném stavu území k datu. Ortofota jsou tedy dlouhodobě využívána většími městy jako zdroj informací o stavu území, ale i jako podklad pro rozhodování na různých stupních. Při pravidelném ročním leteckém snímkování například v krajském městě Brně dochází vždy ke zpracování bezešvé barevné ortofotomapy s mapovými listy měřítka 1:5000 (město Brno podobně postupuje již od roku 2005). Ke sledování rozvoje města je ale dobré zpracovat i 3D model budov. Také lze provést srovnávací 3D analýzu změn v území založenou na digitálním modelu povrchu. Výstupy zvýrazní nové stavby, terénní úpravy, či kácení.

Letecké snímkování za účelem technických ortofotomap je vhodné provádět v ranně vegetačním období, kdy zeleň ještě nezakrývá povrch terénu a objekty. Prezentační účely naopak nejlépe naplní letecké snímkování v plném létě, kdy zeleň podkresluje celkový dojem ze situace města a možností pro jeho obyvatele.

TopGis od roku 2014 provádí vegetační letecké snímkování celé ČR v cyklech jedné třetiny ČR za rok, přičemž výstup z něj se objevuje na www.chytre-mapy.cz, či na mapách Seznam.cz. Kromě aktuální ortofotomapy tak každá obec či město může jednoduše získat 2 historické ortofotomapy.

Pokud patříte mezi menší města nebo obce, máte jedinečnou možnost získat výhodně historické ortofotomapy z minulých snímkování TopGis. Stačí, když se nám ozvete přes kontaktní formulář.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů dle platných zákonů.

KONTAKTUJTE NÁS

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů dle platných zákonů.

Pošlete zprávu pomocí kontaktního formuláře nebo se na nás obraťte prostřednictvím následujících kontaktů.

Rádi se Vám budeme věnovat!

Adresa: TopGis, s.r.o., Svatopetrská 35/7, 617 00 Brno
Telefon: +420 511 154 511
Email: obchod@topgis.cz
Web: https://www.topgis.cz