Termální ortotomapa pomůže městu s energetickými opatřeními

Domů Novinky Termální ortotomapa pomůže městu s energetickými opatřeními

Komíny elektrárny, nádrže v areálu úpravny vody nebo rybníky. To jsou jen některé z míst a objektů, které na zimní termální mapě doslova září. Důvodem je jejich značný teplotní rozdíl oproti okolí. Speciální mapu jsme s TopGis vytvořili pro Kladno během loňského března. Tisíce fotografií z letadla s termokamerou mají jeden hlavní účel – středočeské město bude díky nim schopno lépe naplánovat energeticky šetrná a přínosná opatření.

Srovnání v průmyslové zóně Dubská ukazuje zdroj emisí tepla – teplárenský komín

Pět hodin leteckého snímkování při -8°C = 3 000 snímků

Pořízení termální mapy je přitom mnohem náročnější než klasické letecké snímkování. Díky vhodným podmínkám, které panovaly, se snímkování uskutečnilo během pěti hodin jedné březnové noci. Nutná byla nízká vlhkost, minimální rychlost větru a teplota byla -8°C.

Letadlo pak z výšky 800 metrů pořídilo přes 3000 snímků pokrývajících město o rozloze 44 km2 . Mapa byla zpracována ve dvou verzích – barevné a černobílé. Podle nastavení takzvaného teplotního klínu (barevné škály dle teploty) je tedy možné zvýraznit teploty objektů či míst, aby měly výstupy vypovídající hodnotu.

Objekty s vizualizací míry úniku tepla lze shlédnout na základní mapě – z oranžových teplo uniká, modré žádné teplo nevypouští.

Termosnímkování pro úsporu energie a snížení emisí

Vedení města se tak dostal do rukou důležitý dokument ukazující například úniky tepla z budov a dopravní a technické infastruktury. Do budoucna tak bude možné lépe naplánovat energeticky šetrná a přínosná opatření ve městě.

Termosnímkování se uskutečnilo v rámci evropského projektu SPARCS. Ten pomůže Kladnu navrhnout řešení pro dosažení vyváženosti mezi výrobou a spotřebou energie. Projekt je zaměřen na snižování emisí skleníkových plynů a pro zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie. Město tedy pořízení této zimní termální ortofotomapy hradilo z dotačního projektu.

Termální ortofotomapa města Kladna má rozlohu přes 44 kilometrů čtverečních

Díky moderní technice je na stejná data z termovize možné po zpracování nahlížet různými způsoby.

1/ Ortofotomapa TopGis z leteckých snímků ze speciální termovizní kamery pro město Kladno v červené barevné škále IRON

2/ Termální ortofotomapa v bílé škále, tomto případě s vizualizací domů a jejich parametrů vyzařování tepla.

3/ Termální ortofotomapa v šedé škále, zde v soutisku s teplovody a s budovami vlastněnými městem.

Mapové podklady pro adaptační strategii města

Prakticky všechna česká města mají rozpracované očekávané dopady změny klimatu a řeší přístupy k adaptaci města na měnící se klimatické podmínky.  Identifikovaná rizika jsou především vlny horka doprovázené vznikem tepelných ostrovů na zastavěných plochách měst. Dále sucha a nedostatek vody ve městě, nebo naopak přívalové srážky a z nich vyplývající rizika záplav. Všechna tato data je potřebné před rozhodováním vidět v kontextu – nejlépe v mapové aplikaci města. Termální ortofotomapa libovolně velké lokality, nebo i povodňové či jiné mapy, se pak mohou stát jednou z vrstev GisOnline.cz – mapové aplikace vašeho města.

Zimní termální mapu již dříve pořídilo i město Vsetín, nebo nedávno Mladá Boleslav. Důležité ale není jen snímkování, nýbrž forma zpracování. Jen ve správné mapové aplikaci budete mít výhodu možnosti interaktivní práce s jednotlivými vrstvami. Prohlížení termosnímků s polohovou přesností a v kontextu vegetační ortofotomapy, či katastru nemovitostí. Budovy největších klimatických hříšníků, vyzařující teplo tak uvidíte  v kontextu s celým okolím. Podobně lze pár kliknutími filtrovat a vizualizovat budovy či pozemky města, kraje a získat tak jedinečné podklady pro plánované adaptační změny.

Mám zájem o termální mapování

KONTAKTUJTE NÁS

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů dle platných zákonů.

Pošlete zprávu pomocí kontaktního formuláře nebo se na nás obraťte prostřednictvím následujících kontaktů.
Adresa: TopGis, s.r.o., Svatopetrská 35/7, 617 00 Brno
Telefon: +420 511 154 511
Email: obchod@topgis.cz
Web: https://www.topgis.cz