Obyvatelé regionů na západě Česka budou moci již letos na jaře spatřit nad svými domovy přelétat dvoumotorová letadla brněnské společnosti TopGis vybavená speciálními velkoformátovými kamerami. Specialista na letecké snímkování a mapové služby totiž zahájí již třetí detailní mapování republiky. Od pozdního jara do časného podzimu tak vzniknou snímky pro ortofotomapy Plzeňského, Ústeckého, Libereckého, Středočeského kraje a podklady pro ortofotomapu Prahy.

Výsledná ortofotomapa bude od konce roku 2019 k dispozici celé řadě uživatelů. Nejlepší a nejpodrobnější českou mapovou službu či data využívá desítka velkých hráčů v oblasti energetických sítí, také jej využívají plošně působící společnosti jako jsou ŘSD, SŽDC, T-Mobile, Vodafone a další. Nejaktuálnější mapu mají k dispozici všichni městští a obecní uživatelé mapového portálu GisOnline.cz, či uživatelé bezplatné služby katastru nemovitostí nad mapami na www.chytre-mapy.cz. V neposlední řadě je mapové dílo TopGis dlouhodobě se svým copyrightem k dispozici každodenním uživatelům na nejpoužívanějším portálu www.mapy.cz provozovaném společností Seznam.cz, jehož cílem je poskytovat kvalitnější data než Google maps.

Vytvořte svůj unikátní příspěvek do mapy

Když tedy víte kdy se bude území snímkovat, nezbývá než dobře promyslet, čím se v nové mapě ČR prezentujete 🙂
Každý rok v konečné ortofotomapě najdeme zachycených spoustu zajímavých událostí – ať již jde o dokumentaci průběhu významných staveb, pozdravy majitelů pozemků, náhodné zachycení událostí, či jiné anomálie.

Při dnešním detailním rozlišení ortofotomapy 12,5 cm/px stačí přitom docela málo – například v roce 2015 jsme vytvořili živý vlícovací bod s využitím 2 modrých plachet, žlutého deštníku a skupiny lidí umístěných na zaměřeném místě – posuďte sami jak se nám to povedlo….

A co vytvoříte do ortofotomapy 2019 vy?

Kdo si počká, ten se mapy dočká…

Samotné dokončení leteckého snímkování lokality ještě neznamená, že by hned vznikla kvalitní ortofotomapa. Přestože automatizace zaznamenává velký pokrok, je tvorba ortofotomapy stále velkou vědou a je podložena hromadou ruční práce cvičených operátorů. Důležité je, aby výsledná ortofotomapa působila kompaktním dojmem, tedy provádí se odstraňování geometrického zkreslení,  detailní obkreslování území která se změnila v čase, či barevnostní úpravy konečné mapy. Reálně tedy může běžný uživatel s mapou pracovat v aplikacích TopGis v horizontu 3 měsíců od snímkování, v mapách Seznam.cz  díky dávkovému nasazení až po skončení roku snímkování a dodání celé nasnímkované sady.

 


CHCI ORTOFOTOMAPU ČR, NEBO PROFI PŘÍSTUP DO NÍ

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů dle platných zákonů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *