Nová ortofotomapa západní části Česka z leteckého snímkování ČR v roce 2019 bude k dispozici uživatelům před polovinou příštího roku. V dalším období pak bude TopGis z leteckých dat zpracovávat pro zákazníky další odvozená data, jako jsou landuse, modely terénu či povrchu, modely šíření signálu, přesná měření či pasporty objektů.

Obyvatelé regionů na západě Česka budou moci již letos na jaře spatřit nad svými domovy přelétat dvoumotorová letadla brněnské společnosti TopGis vybavená speciálními velkoformátovými kamerami. Specialista na letecké snímkování a mapové služby totiž zahájí již třetí detailní mapování republiky. Od pozdního jara do časného podzimu tak vzniknou snímky pro ortofotomapy Plzeňského, Ústeckého, Libereckého, Středočeského kraje a podklady pro ortofotomapu Prahy.

Nejlepší a nejpodrobnější českou ortofotomapu, mapové služby či data využívají desítky velkých hráčů v oblasti energetických a zásobovacích sítí. Také je využívají plošně působící společnosti jako jsou ŘSD, SŽDC, T-Mobile, Vodafone a další. Nejaktuálnější mapu mají k dispozici všichni městští a obecní uživatelé mapového portálu GisOnline.cz, či uživatelé bezplatné služby katastru nemovitostí nad mapami na www.chytre-mapy.cz. V neposlední řadě je mapové dílo TopGis dlouhodobě se svým copyrightem k dispozici každodenním uživatelům na nejpoužívanějším portálu www.mapy.cz provozovaném společností Seznam.cz, jehož cílem je poskytovat kvalitnější data než Google maps.

Vytvořte svůj unikátní příspěvek do mapy

Když tedy víte kdy se bude území snímkovat, nezbývá než dobře promyslet, čím se v nové mapě ČR prezentujete 🙂
Každý rok v konečné ortofotomapě najdeme zachycených spoustu zajímavých událostí. Jde o dokumentaci průběhu významných staveb, pozdravy majitelů pozemků, náhodné zachycení událostí, či jiné anomálie.

Při dnešním detailním rozlišení ortofotomapy 12,5 cm/px stačí přitom docela málo – například v roce 2015 jsme vytvořili živý vlícovací bod s využitím 2 modrých plachet, žlutého deštníku a skupiny lidí umístěných na zaměřeném místě – posuďte sami jak se nám to povedlo….

A co vytvoříte do ortofotomapy 2019 vy?

Kdo si počká, ten se mapy dočká…

Samotné dokončení leteckého snímkování lokality ještě neznamená, že by hned vznikla kvalitní ortofotomapa. Přestože automatizace zaznamenává velký pokrok, je tvorba ortofotomapy stále velkou vědou a je podložena hromadou ruční práce zkušených operátorů. Důležité je, aby výsledná ortofotomapa působila kompaktním dojmem. Provádí se tedy odstraňování geometrického zkreslení,  detailní obkreslování území která se změnila v čase, či barevnostní úpravy konečné mapy. Reálně tedy může běžný uživatel s mapou pracovat v aplikacích TopGis v horizontu 3 měsíců od snímkování. V mapách Seznam.cz  díky dávkovému nasazení až po skončení roku snímkování a dodání celé nasnímkované sady.

Přehledová mapka snímkování České republiky 2019 – 2021

CHCI ORTOFOTOMAPU ČR, NEBO PROFI PŘÍSTUP DO NÍ

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů dle platných zákonů.

34 komentářů

 • Lukáš Jan

  Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, kdy v letošním roce proběhlo letecké snímkování obce Nížkov (okr. Žďár nad Sázavou)? Děkuji.

  • Pavel Strašák

   Dobrý den, obec Nížkov, okr. Žďár nad Sázavou byla letos snímkována 31.7. našim letounem OK-TGS. S pozdravem.

  • Pavel Strašák

   Dobrý den, tuto otázku bohužel nelze předem přesně zodpovědět. O konkrétním dni snímkování rozhoduje počasí v lokalitě a priorita. Snímkování jihočeského kraje proběhne podle možností v červenci až září.

 • Vojtěch Štulc

  Dobrý den, chci se zeptat, zdali víte, kdy bude probíhat snímkování nad Hradcem Králové v roce 2020.
  Moc si vážím Vašich služeb 🙂

  • Pavel Strašák

   Dobrý den, podobně jako na předchozí dotaz nyní můžeme jen reagovat, že snímkování zahájíme v polovině května. Snímkujeme v ucelených blocích, tj. když uvidíte na Flightradaru (OK-TGS, OK-GIS), že jsme ve Východních Čechách, tak se při bezoblačném počasí ve stejném nebo následujícím dni dostane i na Hradec Králové a okolí. Letecké snímkování pro ortofotomapu 2020 zahrnuje Východní Čechy, Vysočinu a Jižní Čechy. Více informací bohužel aktuálně nelze poskytnout. Pěkný den

  • Pavel Strašák

   Dobrý den, v tuto chvíli bohužel ještě nemůžeme potvrdit konkrétní data snímkování pro letošní aktualizaci ortofotomapy ČR. Snímkování bude zahájeno v horizontu 2-3 týdnů, poté co bude plnohodnotná vegetace. Snímkování pak probíhá celé léto (květen – září) s ohledem na bezoblačné počasí v lokalitě, volnou letovou kapacitu a oprávnění letět do prostor se zvláštním určením. Pokud používáte Flightradar24, můžete jeho prostřednictvím získat upozornění na lety našich snímkovacích letadel OK-TGS, nebo OK-GIS.

 • Richard Řehořek

  Dobrý den, rád bych se zeptal, kdy proběhlo fotografování obce Sluštice a kdy budou mapy vystaveny?

  • Pavel Strašák

   Dobrý den. Aktualizovaná ortofotomapa středočeského kraje, včetně Praha-východ (obec Sluštice) byla snímkována na podzim 2019 a bude publikována do července 2020.

 • Filip Brus

  Dobrý den,
  rád bych se zeptal, kdy bude k dispozici nová ortofotomapa Libereckého kraje (snímkování 2019).
  Moc děkuji.
  FB

  • Pavel Strašák

   Dobrý den, okolí Okoře zůstalo v roce 2019 z důvodů blízkého koridoru letiště Praha a klimatických podmínek nedosnímkované. Mrzí nás to, podle situace a kapacitních možností se to pravděpodobně pokusíme napravit v příštím roce.

  • Pavel Strašák

   Okoř (a celý západ Prahy) jsme dodatečně snímkovali v minulém týdnu – díky omezení letecké přepravy v důsledku Koronaviru to tentokrát bylo bez jakýchkoliv komplikací…

  • Pavel Strašák

   Dobrý den, lokalitu jsme snímkovali letos létě. Vzhledem k tomu, že zpracováváme velké území snímkované postupně až do podzimu, finalizaci do podoby ortofotomapy očekáváme do února 2020.

 • Tomáš Zábranský

  Dobrý den,
  mel bych dotaz ke snímkování Liberce, v jakém termínu je plánováno?

  Děkuji moc za odpověd

  • Pavel Strašák

   Dobrý den, pro snímkování Libereckého kraje jsme využili jasného počasí v druhé polovině června. V těchto dnech již začínáme práce na výrobě ortofotomapy. Do Liberce se tedy již letos vracet nebudeme.

  • Pavel Strašák

   Dobrý den, Karlovarský kraj jsme snímkovali koncem června. Nová ortofotomapa bude publikována až v rámci celé třetiny ČR, tedy na přelomu roku.

 • Josef Pavlík

  Co napsat do vyhledávacího pole na FlightRadar, aby se zaměření přeneslo na vaše snímkovací letadlo(a).

  • Pavel Strašák

   Dobrý den, naše letadla snímkující pro aktualizaci ortofotomapy ČR mají značky OK-TGS a OK-GIS – tuto je potřeba napsat do vyhledávání ve FlightRadar. Ve snímkované lokalitě musí být bezoblačné počasí a snímkování probíhá v blocích, vždy přibližně o velikosti poloviny kraje. Směr a rychlost letu lze z FlightRadar identifikovat, tak snad vám pomůže i informace, že při stabilním počasí letadlo snímkuje lokalitu alespoň 4 až 6 hodin, resp. někdy vzletí i dvakrát za den.

   • Josef Pavlík

    Dobrý den a děkuji moc za odpověď. Já jsem to zkusil tak, že jsem si našel nejmenší letadlo, a když jsem na něj klepl, zobrazila se za ním čára, která vypadala, jak chlazení za ledničkou. Tak předpokládám, že jsem se trefil.

 • Jiří Mácha

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, zda máte nějakou představu, kdy se bude snímkovat okolí Českých Budějovic a Tábora. Děkuji Mácha

  • Pavel Strašák

   Dobrý den, letecké snímkování Jihočeského kraje je naplánováno až na léto roku 2020. Snímkujeme ročně jednu třetinu území ČR.

 • Martin

  Dobrý den, mohu se optat, zda už se ví, kdy se bude snímkovat okolí Bezdězu? Chtěl bych vytvořit odkaz ale nevím kdy se bude snímkovat. Děkuji Kaprál

  • Pavel Strašák

   Dobrý den, v tuto chvíli bohužel nedokážeme podat přesnější informaci, než že letecké snímkování tohoto regionu se bude odehrávat v rozmezí června až srpna. Pro květen máme jinou prioritu a v každém případě potřebujeme jasné počasí s oblačností maximálně 1-2 osminy CU. Máte-li v úmyslu vytvořit trvalejší odkaz v krajině, doporučujeme začít; pokud by šlo o operativní akci můžete sledovat naše letadla na Flightradaru, nebo nás znovu kontaktovat.

  • Dobrý den, zdarma nyní umožňujeme využívat projekt http://www.chytremapy.cz, který zahrnuje nejaktuálnější ortofotomapu TopGis, základní mapy, katastrální mapy včetně věcných břemen a detaily objektů.
   Většina uživatelů https://www.gisonline.cz vyžaduje projekt na míru, ve kterém zpracováváme, nebo publikujeme řady dalších pasportních, technických, historických či jiných vrstev. Je pak na rozhodnutí objednatele (většinou obce, města, kraje), zda umožní veřejný náhled do projektu GisOnline.cz bez jména a hesla. Hezký příklad otevřených map města najdete např. na https://app.gisonline.cz/milevsko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *